Ogród
Cibora zmienna papirus – charakterystyka rośliny

Cibora zmienna papirus – charakterystyka rośliny

Cibora zmienna papirus to jedna z wielu odmian popularnej już w czasach starożytnych Cibory papirusowej. To właśnie ta roślina była wykorzystywana do produkowania papirusu. Poznaj szczegółowe warunki pielęgnacji i sadzenia doniczkowej odmiany Cibory.

Czym charakteryzuje się Cibora zmienna papirus?

Roślina wyróżnia się sztywną łodygą, która osiąga do 1,2 metra długości. Spośród jej wąskich i ostrych liści wyrastają małe zielone kwiaty. Cibora zmienna papirus swoim kształtem przypomina stelaż parasolki, a barwa całej rośliny jest bladozielona. Wysoka łodyga powinna być zabezpieczona podporą. Może być to obręcz, wykorzystywana do kwiatów. Ta odmiana dobrze czuje się w środowisku wodnym. Warto osadzić ją w pobliżu jeziorka, stawu lub oczka wodnego. Należy jednak mieć na uwadze jej słabą odporność na niskie temperatury. Roślina nie może być pozostawiona na zewnątrz, kiedy temperatura spada poniżej 10 °C. W innym wypadku Cibora zmienna nie przetrwa.

cibora zmienna papirus

Warunki sadzenia i pielęgnacji Cibory zmiennej

Roślina nie posiada szczególnych wymagań co do gleby i stanowiska. Warto zapewnić jej miejsce w lekko nasłonecznione lub lekko cieniste od strony północnej albo wschodniej w wystawie. Pozostawienie jej w zbyt zacienionym miejscu będzie skutkować nadmierną produkcją łodyg. Cibora zmienna papirus może być uprawiana w donicach lub w pobliżu obiektów wodnych. Latem warto zapewnić jej wysoką temperaturę – około  20°C. W okresie zimowym należy zabezpieczyć ją przed chłodem, a temperatura może wynosić od 12 do 15°C. Roślina dobrze się rozrasta, kiedy zapewnimy jej stałą wilgoć i systematyczne podlewanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *